مقالات

کنترل دور موتور که با نام هایی مانند اینوتر – اینوتر فرکانسی – کنترل دور موتور و.. شناخته می شود . در مورد اساس کار اینورتر ها باید بگویم که الکتروموتورها در صنایع مختلف به عنوان نیروی محرک شناخته می‌شوند و در واقع نیروی محرکه خطوط تولید و تجهیزات ما را ایجاد می‌کنند.الکتروموتور نیروی الکتریسیته را گرفته و تبدیل به نیروی مکانیکی دوار می کند….

ادامه مطلب

یکی از مواردی که در هنگام استفاده از اینورتر ممکن است مواجه شویم موضوع خطا است.اینورتر زمانی خطا می دهد که از لحاظ حفاظتی دچار مشکل شود.این حفاظت ها عبارت است از اضافه ولتاژ، اضافه جریان،قطعی فازها،اضافه دما، کمبود ولتاژ، یا کمبود جریان می باشد. این قابلیت های حفاظتی برای جلوگیری از آسیب رسیدن به درایو و همچنین ….

ادامه مطلب

الکترو موتور  یک ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند.اکثر موتورهای الکتریکی از طریق تعامل بین میدان مغناطیسی موتور و جریان الکتریکی در سیم پیچی کار می کنند تا نیرویی به شکل گشتاور اعمال شده بر روی شفت موتور ایجاد کنند. یک ژنراتور الکتریکی از نظر مکانیکی با موتور الکتریکی یکسان است،..

ادامه مطلب

الکترو موتور AC همانند موتور های DC انواع مختلفی دارند.۱-التروموتور ac آسنکرون: فرض کنید شما یک ولتاژ و جریانی به موتور می دهید و می گویید من انتظار دارم موتور با سرعت 3000RPM بچرخدولی در عمل می بینیم با سرعت 2000RPM می چرخد، اصطلاحا سرعت واقعی موتور با سرعت سنکرون …

ادامه مطلب

موتور آهنربای دائم نوعی موتور الکتریکی است که از آهنرباهای دائمی برای تحریک میدان و آرمیچر زخمی استفاده می کند. آهنرباهای دائمی می توانند ثابت یا در حال چرخش باشند.موتور PMDC از دو بخش اصلی تشکیل شده اند:۱-استاتور:استاتور قسمت بیرونی موتور PMDC است که محفظه آن را تشکیل می دهد.آهنرباها در سمت داخلی استاتور به گونه ای …

ادامه مطلب

دو نوع برق وجود دارد: جریان AC و جریان DC جریان مستقیم روشی است که در آن در مقایسه با جریان یک رودخانه، الکتریسیته همیشه در جهت خاصی جریان دارد.به جریان برق حاصل از باتری ها، باتری ها، سلول های خورشیدی و غیره اشاره دارد. از سوی دیگر، جریان متناوب (AC) روشی است که در آن دو طرف مثبت و منفی دائماً به صورت متناوب …

ادامه مطلب

در حقیقت یک نیرو یا انرژی الکتریکی است که جابجا کردن بار الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر را برعهده دارد. می توان گفت که ولتاژ به زبان ساده، نیرویی است که موجب ایجاد جریان الکتریکی در سیم یا مدار می شود.اختلاف پتانسیل الکتریکی می تواند باعث به وجود آمدن جریان الکتریکی شود….

ادامه مطلب

در این مقاله میخواهیم به نحوه صحیح پلاک خوانی الکتروموتور بپردازیم.پلاک الکترو موتور یک صفحه فلزی است که همه مشخصات فنی و کاری موتور در آن ذکر می شود.این اطلاعات به منظور راه اندازی صحیح و کم تر شدن خطا در اختیار عموم قرار می گیرد. به منظور انتخاب صحیح الکترو موتور …

ادامه مطلب

در ابتدا از تعریف کلمه سافت استارتر شروع می کنیم.سافت استارتر نوعی روش برای استارت موتور می باشد.در این دستگاه از روش کاهش ولتاژ برای راه اندازی موتور استفاده می کنیم.سافت استارتر با تامین مناسب ولتاژ از آسیب به موتور جلوگیری می کند. این ولتاژ مورد نیاز برای موتور از مقدار خیلی کم شروع به افزایش می کند….

ادامه مطلب

تمامی تجهیزاتی که در آنها مدارات سوییچینگ به کار رفته است منجر به تولید هارمونیک می شوند.هارمونیک در اینورتر یکی از مباحث حیاتی و مهم است که در این مقاله به آن می پردازیم.اکثر افرادی که درایو دور متغیر تهیه می کنند از مزایای آن مطلع هستند .از جمله مزایای اینورتر کنترل سرعت بر روی موتور، صرفه جویی در انرژی و…..

ادامه مطلب

پی ال سی به زبان لاتین به معنای Programmable logic controller یا همان کنترل کننده منطقی برنامه پذیر می باشد. PLC اطلاعات را از حسگرها یا دستگاه های ورودی متصل دریافت می کند، داده ها را پردازش می کند و خروجی ها را بر اساس پارامترهای از پیش برنامه ریزی شده راه اندازی می کند….

ادامه مطلب

علاوه بر ولتاژ و جریان، پارامتر مهم دیگری مربوط به مدارهای الکتریکی وجود دارد: توان الکتریکی. ابتدا، قبل از اینکه آن را در هر مداری تجزیه و تحلیل کنیم، باید بفهمیم که توان الکتریکی چیست.توان یکی از مفاهیم کلیدی و واحدهای مرتبط با علم برق است که بر حسب وات اندازه گیری می شود….

ادامه مطلب

درایو وسیله ای الکتریکی یا الکترونیکی است که برای کنترل سرعت و حرکت ماشین های الکتریکی مانند موتورها و ربات ها و غیره استفاده می شود. آنها کنترل کننده سرعت ثابت و متغیر هستند و به طور گسترده در اتوماسیون صنعتی استفاده می شوند.ه طور عمده دو نوع اصلی از درایوهای الکتریکی….

ادامه مطلب

در قدم اول باید بررسی شود که چه کاری می خواهد انجام شود.در قدم دوم باید ببینیم که با توجه به نوع کار، چگونه اینورتر مناسب را انتخاب کنیم.فرکانس برای کنترل موتورها در انواع سیستم ها یک راه حل کارآمد و مدرن است که امکان عملکرد پایدار و یک روش کنترل ساده را فراهم می کند….

ادامه مطلب

انکدرها در ماشین آلات برای بازخورد حرکت و کنترل حرکت استفاده می شوند. به زبان ساده، انکدرها یک دستگاه سنجش است که بازخورد ارائه می دهد. انکدرها حرکت را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می کنند که می تواند توسط برخی از انواع دستگاه های کنترل در یک سیستم …

ادامه مطلب