هر آنچه باید در مورد کنترل دور موتور و الکتروموتور بدانیم

پیش از هر چیزی باید بدانید که کنترل دور الکتروموتور با مواردی دیگری مانند راه اندازی نرم موتور یا درایو کردن موتور یا تنظیم سرعت موتور نیز شناخته شود و در مصرف های صنعتی و کارخانه ها و هر مکانی که الکتروموتور سه فاز وجود داشته باشد این موارد نیز معرفی میشوند. به صورت کلی در صنایع این نیاز وجود دارد که موتورهای سه فاز راه اندازی شوند و اینورترها(کنترل دور الکتروموتور) چون دارای تنوع می باشند و تنظیم های مختلفی نیز دارند خیلی ساده میتوانند این مشکل را حل نمایند.

خیلی کار دشواری نیست که برای کنترل دور الکتروموتور از اینورتر استفاده شود. فقط لازم است که اطلاعاتی در خصوص توان مصرفی و نوع مصرف در اختیار داشته باشیم که شامل مواردی چون تکفاز یا سه فاز بودن برق تغذیه و سبک سنگین نیمه سنگین می شود. تنظیمات پیش فرضی برای اینورترها وجود دارد و با توجه به نیاز برای دستورالعمل های کنترل دور موتور نیز پارامترهای مدنظر گرفته میشود.

چگونه الکتروموتور راه اندازی می شود؟

به دلیل اینکه کنترل کننده ها متنوع می باشند در خصوص تنظیم دور و سرعت موتور و به صورت کلی کنترل دور الکتروموتور می توان گفت که دارای انواع و اقسام متفاوتی است. این کنترلرها هر کدام دارای قیمت و ارزشی می باشند که با توجه به تنوع ، سطح تکنولوژی به کار برده شده در آنها و قدرت استفاده آنها تعیین می شود. با توجه به سطح و نوع تکنولوژی که در ساختمان داخلی به کار رفته و همچنین اجزا و تجهیزات الکترونیکی که در آنها استفاده شده است روشهای راه اندازی دور و سرعت نیز مشخص میشود. ثابت نگه داشتن نسبت تبدیل پتانسیل به فرکانس را می توان جز روش های ساده ی دانست که برای کنترل دور الکتروموتورهای ac کاربرد داشته است.

کنترل دور موتور

بهتر است بدانید که روش های ذکر شده جز مواردی محسوب می شوند که در کارخانه ها و مصرف های صنعتی زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع راه اندازی مزیت های نیز داشته است که میتوان به آسان بودن آن و اسکالر بودنش اشاره کرد به عبارتی ساده تر حلقه باز که ماندگاری خوبی نیز دارد. البته باید به خاطر داشته باشید که بدون معایب نیز نمی باشند و برای مصارفی که نیازمند پاسخ سریع است استفاده نخواهد شد.

روش دیگری برای این مورد مطرح می شود که کنترل برداری سرعت موتور است و برای مصرف های با دینامیک بالا گزینه ی خوبی می باشد. ماشین های ابزار و بازوهای هوشمند نمونه های خوبی برای این مورد هستند.

مولفه جریان استاتور الکتروموتور که تفکیک شده آن را با مولفه های ایجاد فلو و ایجاد گشتاور می شناسند به نوعی برنامه ریزی شده اند که به واسطه رگولاتوری های PI ،موتورهای جریان متناوب مثل موتورهای جریان مستقیم ، بتوانند خیلی سریع به گشتاور پاسخ بدهند. روشهای را که ذکر کرده ایم جز پرمصرف ترین ها محسوب می شوند ولی نمیتوان گفت تنها این روش مورد استفاده قرار می گیرد بلکه روشهای دیگری نیز مطرح می شوند که میتوان به CLOSE LOOP به عنوان نمونه برداری از جریان اشاره کرد و بعد از کنترل گشتاور می باشد.

معرفی اینورترها با توجه به توان مصرفی و کاربردشان

در کنترل دور الکتروموتورها ، اینورترها کاربردهای خاصی دارند و در مصرف های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. صنعت تزریق پلاستیک نمونه ی از آن می باشد. در این سیستم پارامترهای مهمی وجود دارد که شامل اطلاعات دریافت شده از فیدبک شیرهای برقی PROPERSIONAL است که منجر به کنترل عامل فشار و سرعت می شوند. در چنین عملکردی اینورتر برای اینکه کنترل دور الکتروموتورها را انجام بدهند باید تغییرات ولتاژ از شیرهای پرپرشنال را دنبال کنند. درایو نمودن دستگاه اکسترودر از دیگر کاربردهای اینورتر می باشد و به نوعی که در نتیجه محصولی یکنواخت بدون ضایعات و همراه با بالاترین بهره وری ایجاد می شود. از دیگرهای کاربردهای سنگین اینورتر می توان به کنترل دور الکتروموتور چرثقیل اشاره نمود چون همانطور که در پاراگراف های بالا اشاره کرده ایم از اینورتر در کاربردهای سبک سنگین و نیمه سنگین اشاره می گردد.

تا این بخش از مطلب ما به موارد و کاربردهای از اینورتر اشاره نموده ایم البته بالا رفتن مدت زمان عمر الکتروموتور ، کم شدن فوق العاده زیاد میزان مصرف انرژی ، کاهش تلفاتی که از تعمیرات و نگهداری ناشی می شود و…. نیز از جمله کاربردهای دیگر اینورتر به شمار می روند.

معرفی برندهای متفاوت کنترل دور موتور و اینورتر در بازار

از نمونه برندهای که هم اکنون می توان آن را در بازار تهیه کرد اینورتر تکو می باشد که تاسیس شرکت تکو به سال 1956 در کشور تایوان اختصاص داشته است. ایده اولیه (QUALITY FIRST) برای نخستین بار توسط این شرکت به دنیا معرفی شد و رتبه ی آن فقط به شرکتهای داده می شود که توانسته باشند استانداردهای مشهوری مثل موارد زیر را کسب کرده باشند:

 • NEMA
 • JIS
 • AS
 • BS-EN
 • IEC
 • CNS

اینورتر LS از جمله محصولات اتوماسیون شرکت LS می باشد که در واقع با نام صنعتی LG در کشور کره جنوبی است. در اینورتر های LS می توان استانداردهای جهانی اروپا و آمریکایی را به وضوح مشاهده کرد. تقریبا در همه ی صنایع می توان تنوع محصول های LS را ببنیم. در سال های اخیر از جمله پر مصرف ترین محصول های اتوماسیون می توان به اینورتر DELTA اشاره کرد که به کشور چین اختصاص داشته است.

شرکت موتور کنترل

شرکت موتور کنترل به عنوان یکی از بزرگ ترین مجموعه هایی می باشد که در زمینه واردات تجهیزات صنعتی فعالیت می کند. این شرکت هدف اصلی خود را بکارگیری و حفظ استانداردها می داند و همواره تلاش می کند تا در سطح های بالا بتواند فناوری های پیشرفته را بکار ببرد. جالب است بدانید که این شرکت نماینده انحصاری شرکت های :

 • اینوونس
 • انکام
 • دلتا
 • پنتاکس
 • پرتو صنعت
 • اشنایدر
 • و….

می باشد.

محصولات این شرکت را می توان جز بهترین انتخاب ها در کشور ایران بدانیم چون با توجه به تحریم ها و شرایطی که فعلا وجود دارد و این محصولات آن تحت لیسانس هستند و خدمات پس از فروش خوبی دارند می تواند گزینه ی ایده الی محسوب شود. برای اینکه بتوان اینورتر را انتخاب کرد موارد تاثیرگذاری مطرح می شود که به صورت خلاصه وار شامل :

 1. تنوع در اینورتر های تولیدی
 2. میزان محبوبیت کنترل دور الکتروموتور در میان درایوها
 3. خدمات پس از فروش واقعی
 4. اندازه و ابعاد
 5. قیمت مناسب درایو

البته به جز موارد فوق زمانی که می خواهید اینورتر فرکانسی را انتخاب کنید باید به ولتاژ، جریان و اندازه اضافه بار و همچنین کاربرد الکتروموتورها دقت شود.

انواع کنترل دور موتور شرکت موتور کنترل

محصولات شرکت موتور کنترل