اینورتر – اینورتر فرکانسی

اینورتر انکام

اینورتر انکام

اینورتر اینوونس

اینورتر اینوونس

اینورتر اینوت

اینورتر اینوت

اینورتر پرتو صنعت

اینورتر پرتو صنعت

اینورتر اشنایدر الکتریک

اینورتر اشنایدر الکتریک

اینورتر دلتا

اینورتر دلتا

اینورتر پنتاکس

اینورتر پنتاکس

اینورتر – اینوتر فرکانسی

اینورتر - اینورتر فرکانسی اینورتر انکام اینورتر اینوونس اینورتر اینوت اینورتر پرتو صنعت اینورتر اشنایدر الکتریک اینورتر دلتا اینورتر پنتاکس

اینورتر اینوت مدل GD200A

اینورتر اینوت سری GD200A اینورتر فرکانسی INVT GD200A دارای مد کنترلی V/F و حفاظت های مختلفی برای کنترل موتورهای آسنکرون می باشد . این اینوتر دارای سخت افزار و نرم افزار قدرتمند سازگار با عموم اپلیکیشن های صنعتی، دارای گواهینامه

اینورتر فرکانسی اینوت GD20

اینورتر فرکانسی اینوت سری GD20 اینورتر فرکانسی اینوت سری GD20 با تکنولوژی وکتور کنترل sensorless و عملکرد قدرتمند نرم افزاری و سخت افزاری قابلیت اطمینان بالایی را جهت اپلیکیشن های مختلف صنعتی برآورده می کنند. سری 18.5KW ~

اینورتر و کنترل دور موتور GD10 اینوت

اینورتر فرکانسی اینوت سری GD10 اینورتر و کنترل دور موتور GD10 اینوت : درایوهای اقتصادی vfd mini GD10 برای کاربردهای متداول سبک با توان پایین طرحی شده که دارای قابلیت های مختلف PID ، سرعت چند مرحله ای

کنترل دور موتور و اینورتر EN600

اینورتر فرکانسی انکام سری EN600 اینورتر فرکانسی انکام EN600 یک کنترل دور موتور و اینورتر حرفه ای با عملکرد کنترل برداری قوی می باشد. اینورتر EN600 انکام دارای 5 مدکنترلی میباشد. (vector control(without PG (vector control(with PG open-loop

اینورتر فرکانسی MD500

اینورتر اینوونس مدل MD500 اینورتر MD500 اینوونس یک اینورتر حرفه ای و پیشرفته چند منظوره با کارایی فوق العاده می باشد که به صورت open-loop (حلقه باز) و Close-loop (حلقه بسته) مورد استفاده قرار میگیرد و دارای گشتاور بالا در فرکانس پایین

اینوتر اینوونس MD310

اینورتر اینوونس مدل MD310 اینورتر فرکانسی MD310 اینوونس یک اینورتر عمومی و اقتصادی می باشد که به صورت OPEN LOOP ( حلقه باز ) مورد استفاده قرار میگیرد. این سری از اینورتر اینوونس سه فاز و دارای محدوده

کنترل دور موتور و اینورتر MD200 اینوونس

اینورتر اینوونس مدل MD200 اینورتر اینوونس مدل MD200 در دو نوع تکفاز و سه فاز تولید می شود. نوع تکفاز دارای ولتاژ ورودی بین 200 تا 240 ولت (15%- تا 10%+) و رنج توانی 0.4 تا 2.2 کیلووات

اینورتر چیست و چگونه کار می کند ؟

کنترل دور موتور که با نام هایی مانند اینوتر – اینوتر فرکانسی – کنترل دور موتور و.. شناخته می شود . در مورد اساس کار اینورتر ها باید بگویم که الکتروموتورها در صنایع مختلف به عنوان نیروی محرک شناخته می‌شوند و در واقع نیروی محرکه خطوط تولید و تجهیزات ما را ایجاد می‌کنند.

الکتروموتور نیروی الکتریسیته را گرفته و تبدیل به نیروی مکانیکی دوار می کند . باید توجه داشت هنگام استارت الکتروموتورها جریانی چند برابر جریان نامی از شبکه برق دریافت می کنند. این موضوع می‌تواند آسیب جدی به شبکه برق و تجهیزات برقی وارد نماید. اینجاست که اینورتر فرکانسی وارد مدار شده و کارایی اصلی خود را نشان می دهند.  اینورترها در بازار با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند مانند :

 • کنترل دور موتور
 • درایو سرعت متغیر
 • درایو فرکانس متغیر
 • و اسامی مختلف

نحوه کار اینورتر ها

نحوه کار اینورتر ها به این شکل است که برق ورودی به اینورتر از یک یکسو کننده عبور کرده و جریان ac را به dc تبدیل می کند ، برای از بین بردن نویز های جریان DC از یک خازن استفاده می شود و در آخر برق وارد اینورتر شده و کنترل دور موتور برق را تبدیل به یک موج سینوسی قابل تنظیم می کند ، که اینجا قابلیت کنترل دور موتور الکتروموتور را به ما می‌دهد.

مزایای استفاده از اینورتر فرکانسی

از مزیت های اینورتر می‌توان به :

 • کاهش شدید مصرف برق و در نتیجه طولانی شدن عمر الکتروموتورها به دلیل کاهش جریان راه اندازی
 • راه اندازی بدون ضربه الکتروموتورها
 • کنترل دقیق نحوه استپ موتورها
 • کنترل دقیق دور موتور ها
 • تغییر جهت چپگرد و راستگرد بودن الکتروموتورها
 • حذف روش‌های قدیمی مانند ستاره مصور
 • استفاده از برق تک فاز برای راه اندازی الکتروموتورهای سه فاز تا ۱۱ کیلووات

و موارد دیگر اشاره کرد.

کاربرد ها

اینورترها دارای کاربری های متعددی در صنایع مختلف هستند که از جمله آنها می توان به استفاده در

 • پمپ های صنعتی و خانگی
 • فن های صنعتی
 • آسانسورها
 • نوار نقاله ها
 • اکسترودرها
 • ماشین آلات صنایع مختلف مانند چاپ صنایع پلاستیکی و متعدد

چگونه اینورتر مناسب خود را انتخاب کنیم ؟

برای انتخاب این ور تر باید فاکتورهای متعددی را در نظر بگیرید مانند :

 • برق ورودی ( تک فاز یا سه فاز)
 • توان الکتروموتوری که اینورتر قرار است استفاده شود
 • کاربری سبک و یا سنگین بودن الکتروموتور
 • محیطی که اینورتر قرار در آنجا قرار بگیرد جهت انتخاب آی پی درست.

همانطور که در بالا نیز بیان شد ، اینورتر یا راه انداز فرکانس متغیر (VFD یا Variable Frequency Drive) وسیله ای برای راه اندازی و کنترل دور موتورهای الکتریکی القایی روتور قفس سنجابی (IM) و آهنربای دایم (PM) می باشد. با استفاده از اینورتر و بکارگیری ادوات الکترونیک – قدرت که در طراحی سخت افزار اینورتر به کار رفته است با تغییر فرکانس و ولتاژ می توان زمان شتاب, توقف و دور موتور الکتریکی را تحت کنترل داشت.

همچمنین با بهره گیری از نرم افزار طراحی شده برای هر اینورتر می توان به پارامترهای مختلف آن دسترسی داشت. از مهمترین قطعات الکترونیک – قدرت اینورتر می توان به پل دیود ورودی و IGBT در خروجی اشاره کرد.

نحوه عملکرد کلی اینورترها به این شکل است که ابتدا برق AC ورودی را از طریق پل دیود به برق DC تبدیل می کنند (Converter یا Rectifier) و سپس با استفاده از IGBTها در خروجی ولتاژ و فرکانس (Inverter) دلخواه تولید می کنند.

اگرچه مفهوم علمی اینورتر به معنای تبدیل برق DC به AC هست ولی به دلیل گرایش بازار مجموعه Converter/Inverter را اینورتر یا AC Drive می نامند.

اینورترهای مرسوم صنعتی عموما از توان 18/0 کیلو وات تا اینورترهای مگا واتی در ولتاژ های مختلف تولید و به فروش می رسند. از شرکت های تجاری بزرگی اروپایی و آسیایی می توان ABB, Vacon, Schneider,Inovance, Enc, Siemens,Delta Danfoss را نام برد.

ویژگی های مهم اینورتر های فرکانسی

از مهمترین ویژگی های اینورتر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش مصرف انرژی و هزینه

در کارهایی که نیاز به چرخش موتور با سرعت حداکثری نیاز نیست, شما می توانید با کاهش دور موتور در هزینه های مصرفی الکتریکی و مکانیکی سیستم صرفه جویی کنید. اینورتر به شما این اجازه را می دهد که متناسب با بار مطلوب در خروجی دور موتور را تنظیم کنید.

امروزه موتورهای الکتریکی در صنعت 65٪ بار مصرفی را به دوش می کشند و با استفاده از VFDها می توان بسته به نوع کار تا 70٪ در انرژی مصرفی صرفه جویی کرد. همچنین AC Driveها باعث افزایش کیفیت محصول و کاهش هزینه های تولید می شوند.

کنترل نرم و موثر موتور

راه اندازی نرم موتور و تنظیم بهترین حالت برای کاربردهای مشخص می تواند خطاها را کاهش دهد. در نتیجه سطح کیفی محصول ارتقا می یابد و درآمد افزایش پیدا می کند. به طور مثال راه اندازی و حرکت نرم موتور در خطوط نوار نقاله می تواند ضربه های ناگهانی به سیستم را حذف کند و در نتیجه می توان خروجی کار را افزایش داد.

افزایش طول عمر تجهیزات و کاهش هزینه های نگه داری

با استفاده از اینورتر و ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری آن می توان از ضربه های مکانیکی ناگهانی و بارکشی بیش از حد از سیستم عمر تجهیزات را افزایش داد. به دلیل بهینه سازی کنترل موتور از طریق ویژگی های ولتاژ – فرکانس می توان در مسایل حفاظتی از سیستم بسیار بهتر عمل کرد. انواع محافظت ها و خطاها نظیر اضافه بار , اضافه جریان , کمبود ولتاژ , اتصال کوتاه و ….. در اینورتر در نظر گرفته شده است .

شرکت موتور کنترل با بیش از 30 سال سابقه فعالیت ، ارائه دهنده محصولات برند و با کیفیت در ایران ، جهت سفارش محصولات مورد نظر با کارشناسان فروش ما در این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

2020-09-02T18:44:20+04:30